Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Csigacsináló kaláka gyerekeknek

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
Október. 18. 2023. Szerda 12:50
Csigacsináló kaláka gyerekeknek
Forrás: Rekettye Kulturális Egyesület

A Rekettye Kulturális Egyesület egy nagyon régi hagyományt elevenített fel a tegnap délutáni családias, jó hangulatú gyerekfoglalkozásán, méghozzá hagyományos módon készítettek csigatésztát kalákában.

 

Vidéken szinte mindenhol, a mezei munkák végeztével az asszonyok összeültek, s kalákában készítették a levestésztát, csigatésztát, hiszen beszélgetés közben könnyebben haladt az aprólékos mozdulatokkal készülő levesbe való, s akár egymástól is elleshették a fogásokat.

 

 

 

 

Ezt a hagyományt elevenítette fel a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület október 17-én 17 órától kezdődő Csigacsináló kaláka elnevezésű hagyományőrző gyerekprogramján, tudtuk meg Székely Sárától, az egyesület vezetőjétől. Az eseményt az Erdélyi Hagyományok Háza támogatta.

 

Az egyesület mindig igyekszik a régi hagyományokhoz igazodva szervezni programjait. S mivel régen, ezek a hónapok egészen adventig, lakodalmas időszaknak számítottak, ekkor készült a hagyományos tyúkhúslevesbe való csigatészta is.

 

 

 

 

A Nagykárolyból érkező gyerekek nagy lelkesedéssel fogtak neki a levestészta készítésnek. Székely Sára elmondta, hogy többféle technikát végigpróbáltak, s a fogásokat pedig Magyari Irénke néni mutatta a kicsiknek. Azt is megtudtuk, hogy volt olyan csigakészítő borda, amelyet még a dédmamától örököltek, s 1935-ből való volt.

 

 

 

„Van, aki a dédmamától örökölt monogramos faragott fán, van, aki a szövőszék bordáján tekerte, sodorta. Irénke néni nem győzte a gyerekek keze alá nyújtani, vágni a házi tojásból gyúrt tésztát. Megtudtuk tőle, hogy az igazán ízletes tésztához nem szabad vizet adni, hogy meleg szobában marad jó állagú a tészta, s gyorsan kell dolgoznunk, nehogy kiszáradjon az alapanyag. A lakodalom elmaradhatatlan része volt a csigatészta leves, ami tyúkhúsból készült. A zabszem disznóból, az eperlevél borjúból készült húslevesbe kerülhetett.“ - mesélte az egyesületvezető.

 

 

 

Az ügyes kis gyerekkezek könnyen elsajátították a csigakészítés aprólékos fortélyt igénylő technikáját, s legalább egy marékkal mindenki megsodort a délután folyamán, s azt is megállapították, hogy a legjobban az ősi, dédmamától örökölt bordával lehetett dolgozni.

 

Fotók: Rekettye Kulturális Egyesület közösségi oldala