Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Először beszél Kaszás Attila haláltusájáról Szarvas József: tíz perccel a tragédia előtt még vidáman csevegtünk

Bajnai Botond
Blikk.hu
Március. 17. 2023. Péntek 07:32
Először beszél Kaszás Attila haláltusájáról Szarvas József: tíz perccel a tragédia előtt még vidáman csevegtünk
Kaszás Attila tragikus hirtelenséggel hunyt el 2007-ben / Fotó: Ringier-archív

Tizenhat éve őrizte magában a sokkoló emléket, most beszélt róla először.

 

Tegnap ünnepelte volna a 63. születésnapját Kaszás Attila. Ha élne, a Jászai Mari-díjas színész minden bizonnyal imádott családja és barátai körében fújná el a születésnapi tortán a gyertyákat, ám az életből csupán 47 év adatott meg számára.

 

2007. március 23-án, egy héttel a születésnapja után hunyt el, miután március 19-én, a Tizenkét dühös ember előadása előtt agyvérzést kapott, és összeesett a színpadon. A tragédia pillanatában Stohl András is a színpadon állt, aki azonnal tudta, mit kell tenni: mesterséges lélegeztetést és szívmasszázst adott Kaszásnak, ő tartotta életben, míg a mentők ki nem érkeztek.

Kollégája és jó barátja, Szarvas József jól emlékszik a rettenetes látványra, mivel együtt játszottak a darabban.


– Sosem felejtem el azt a napot. Az öltözőben vártam, hogy színpadra szólítsanak, de ez nem történt meg, ami egyre gyanúsabb lett. Ezért előre mentem a színpadhoz, hogy megtudjam, mi a fennakadás oka. Ott óriási volt a felfordulás, Attila pedig a földön feküdt, akkor már eszméletlen állapotban. Ezután érkeztek a mentők – idézte fel a fájdalmas emléket a Blikknek a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész.


Szarvas most először beszélt arról, hogy csupán tíz perccel a baj megtörténte előtt beszélt utoljára a Attilával.


– Semmilyen konkrét előjele nem volt a tragédiának, ezt tanúsíthatom. Még sosem mondtam ezt el, de tíz perccel azelőtt beszéltem vele, hogy összeesett. Általános beszélgetés volt, gondtalanul társalogtunk, készültünk a darabra. Örökké emlékezni fogok rá...
 

Az orvosok négy napig küzdöttek Kaszás Attila életéért, ám nem tudták megmenteni. Fia, Jancsi ekkor még csak kétéves volt, a kislányát, Juliskát pedig soha nem ismerhette meg; a gyermek az év decemberében, kilenc hónappal a színész halála után született.
 

– A mai napig tartom a családdal a kapcsolatot. Attila özvegye, Ildikó nagyon jó barátom, akivel szakmailag is jól tudunk együttműködni. Március 26-án például a Nemzeti Színházban tartandó, általam életre hívott Tündérkerti gálaesten Ildikó a Duna Művészegyüttes tagjaként lép majd fel – árulta el Szarvas József. – A gyerekek rendkívül kedvesek és tisztelettudók, Jancsi pedig hihetetlenül hasonlít az édesapjára, ráadásul tehetségéből is bőven jutott neki. Úgy tudom, még nem határozta el magát, milyen hivatást választ, de egyáltalán nem lepne meg, ha Attila nyomdokaiba lépne – zárta szavait a színművész.

Elhunyt az édesanyja


Kaszás Attila édesanyja, Margit asszony hosszú éveken át óriási lélekjelenlétről tett tanúbizonyságot. Mély gyásza közepette is ápolta imádott fia emlékét, rendszeresen részt vett a Kaszás Attila Emlékesteken is, és nagyon szoros kapcsolatban maradt a menyével és unokáival. Margit asszony a felvidéki zenei élet meghatározó alakja volt, nagy sikereket ért el a kórusmozgalom terén, az ő nevéhez fűződik a felvidéki alsó tagozatos kórusok életre hívása. A Blikk megtudta, hogy a sokak által szeretett pedagógus az elmúlt év elején, három héttel a 86. születésnapja előtt hunyt el, s a komáromi katolikus temetőben helyezték örök nyugalomra.
 

Neves művészeknek adják át a Kaszás Attila-díjat
 

Egy évvel a színművész halála után, 2008-ban alapította meg Pokorni Zoltán és Szűcs Gábor a Kaszás Attila-díjat. Az elismerést az évek során többek között Mucsi Zoltán, Szarvas József és Harsányi Attila vehette át.