Főhajtás a majtényi síkon


Szép számban gyűltek össze szombat délután a majtényi síkon, hogy a II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharcra és az azt lezáró szatmári békére emlékezzenek.
A majtényi fegyverletétel 1711. április 30-án zárta le a Rákóczi-szabadságharcot (1703–1711), amely a magyar rendek Habsburg-ellenes függetlenségi törekvéseinek egyik jelentős megmozdulása volt. A szabadságharc a kezdeti katonai sikerek után fokozatosan nehéz helyzetbe került: a Habsburgok megerősödtek, a kurucok katonailag és gazdaságilag is kimerültek, Rákóczi pedig – külföldi támogatást keresve – 1711 elején Lengyelországba távozott. A távollétében a szabadságharc vezetését Károlyi Sándor vette át. Rákóczi szándékaival szembemenve, Károlyi béketárgyalásokat kezdett a császári hadsereg parancsnokával, Pálffy Jánossal. Az egyeztetések eredményeként született meg a szatmári béke, amely biztosította a magyar rendek jogainak fenntartását, amnesztiát ígért a kurucoknak, és eltekintett a kollektív büntetéstől.
A fegyverletétel helyszíne a majtényi sík volt, ahol a kuruc csapatok formálisan letették a fegyvert a császári hadsereg előtt.
Rákóczi szabadságharca sajnos nem érte el a kívánt eredményt, viszont a magyarság szemében ma is tiszta lelkű és becsületes vezetőként él tovább, mivel a szatmári békekötés után a felkínált közkegyelmet nem volt hajlandó elfogadni, és végig kitartott a magyar függetlenség ügye mellett. A szabadságharcot lezáró szatmári béke, a bukás ellenére is kompromisszummal zárult, amely megakadályozta Magyarország beolvadását a Habsburg Birodalomba, és a rendi alkotmány, ha látszólagosan is, de fennmaradt 1848-ig.
A szatmári békére és a kb. 12 ezer főből álló kuruc hadra emlékeznek minden évben a domahidai vasútállomás mögött található emlékműnél, és nem volt ez másként idén sem. A Kismajtényi Református Egyházközség a majtényi és a megyei RMDSZ, valamint a helyi polgármesteri hivatal támogatásával színvonalas ünnepséget szervezett: a köszöntők és beszédék után a jelenlevők történelmi előadást hallhattak, az esemény fényét pedig egy ünnepi műsor emelte. A megemlékezés záróakkordjaként a résztvevők elhelyezték koszorúikat az emlékmű lábánál.
„Istennel a hazáért és a szabadságért! Ebben a szellemben helyeztük ma el az emlékezés koszorúit. A Szatmári békéhez vezető pillanatról emlékeztünk meg a Majtényi síkon, ahol a közel 12 ezer főből álló kuruc hadsereg szúrta le harci zászlaját 1711-ben, befejezve a II. Rákóczi Ferenc által vezetett szabadságharcot. Örökségét kötelességünk továbbvinni! Gratulálok a szervezőknek!“ - fogalmazott az esemény kapcsán Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmár megyei RMDSZ elnöke.
Jelen volt Nagy Szabolcs parlamenti képviselő is. „Ma Kismajtényban közösen hajtottunk fejet a szatmári béke emléke előtt. E történelmi pillanat arra emlékeztet bennünket, hogy a legnagyobb viharok közepette is bölcsességgel, kitartással és hittel kell megőriznünk értékeinket. Őseink példája ma is irányt mutat számunkra. Múltunkból merítkezve igyekszünk tovább építeni közösségünk jövőjét!“ - közölte.