Gyorshajtás: van-e értelme fékezni, ha észleljük a radart?


A sebességhatárokat lazán kezelő sofőrök számára biztosan nem ismeretlen a helyzet, hogy amikor az út mentén leparkolt rendőrautót meglátják, azonnal a fékre taposnak. Számukra van egy rossz hírünk: a hatóság legújabb „fegyverei“ már azelőtt bemérnek, mielőtt a sofőr egyáltalán észlelné őket.
A ProMotor emlékeztet rá, hogy a Román Rendőrség közlekedésrendészetét év elején 700 új, állványos radarral szerelték fel. Ezeket a tripod-radarokat elég csak kihelyezni a megfelelő helyre, aztán indulhat a felvétel: a kamera minden előtte elhaladó járművet rögzít, majd a képeket feltöltik a belügyminisztérium titkosított szerverére, ahol aztán elemzésre kerülnek. A sebességhatárokra fittyet hányó sofőröket ily módon értelemszerűen nem út közben fogják megállítani, hanem egyenesen a postaládájába juttatják el a büntetésről szóló jegyzőkönyvet. Ez az úgynevezett E-SIGUR rendszer, melyet márciustól heti rendszerességgel Szatmár megyében is bevetnek.
A romániai közlekedési rendőrök tehát mintegy 700 tripod-radarral rendelkeznek, ám van a tarsolyukban kb. 100 radarpisztoly is, illetve néhány száz fix, rendőrautóba telepített sebességmérő is. Ezek közül mindegyik meg tudja fél másodperc alatt állapítani egy jármű sebességét, sőt erre több mint 1000 méterről is képesek. Ugyanakkor a radarpisztolyok észlelik azt is, ha valamelyik jármű radarzavaró eszközt alkalmaz, és képes az autók közötti távolságot is rögzíteni.
Segít-e, ha fékezünk?
A radarok láttán sokan ösztönösen a fékre taposnak vagy megpróbálnak elbújni az előttük haladó jármű mögött, viszont ezek a trükkök általában nem válnak be, mivel a radarpisztolyok már azelőtt bemérik az érkező kocsikat, mielőtt a sofőr egyáltalán észlelhetné, hogy az adott útszakaszon sebességmérés zajlik, hiszen a radarpisztolyok már 1000-1500 méterről is be tudják mérni az autókat. Az egyetlen akadály ezen eszközök számára, ha valaki Forma-1-be illő sebességgel hajt, ugyanis nem képesek 320 km/h-nál nagyobb sebességet jegyezni. Továbbá mozgó rendőrautóból sem vethetőek be, ellentétben a beépített radarokkal, melyek akár menet közben is tudnak rögzíteni.
Milyen sebességhatárokkal számolhatunk 2025-ben?
A hatályos közlekedési szabályzat értelmében lakott területen belül 50 km/h a megengedett sebesség, országutakon vagy megyei utakon 90 km/h, európai utakon akár már 100-zal is hajthatunk, a gyorsforgalmi utakon 120 km/h-ra korlátozták a sebességet, a sztrádákon pedig 130-ig szabad a pálya. Természetesen Romániában is létezik az úgynevezett toleranciahatár, melynek értelmében kevesebb mint 10 km/h-s túllépés esetén még nem szankcionálnak.
Amennyiben valakit ennél nagyobb gyorshajtáson érnek, úgy előveheti a pontgyűjtő kártyáját, hiszen ha 10-20 km/h-val lépte túl a megengedett sebességet, akkor 2-3 büntetőpontra számíthat, 21-30 km/h esetében már 4-5 pontra esélyes, 31-40 km/h-ás túllépés már 6-8 pontot vonhat maga után, ha pedig valaki több mint 41 km/h-val hajt gyorsabban a megengdettnél, akkor 9-20 büntetőpont lehet a jutalma. Emellett, ha egy sofőr a megengedett sebességet több mint 50 km/h-val haladja meg, vezetői engedélyét 90 napra felfüggesztik, a 70 km/h-s túllépés pedig 120 napra teszi gyalogossá a sietős járművezetőt.
Zárásként pedig emlékeztetjük olvasóinkat, hogy 2025. január 1-től a minimálbér emelésével emelkedett a büntetőpontok értéke is, így a 2024-es 165 lejhez képest idén már 202 lejt kóstál egy pont.