Ha ezeket a gyógyszereket szedi, könnyen jogsi nélkül maradhat!


Az Egészségügyi Minisztérium frissítette azon gyógyszerek listáját, amelyek befolyásolhatják a járművezetési képességet, és ezen készítmények a hatóanyagaik révén pozitív eredményt hozhatnak, ha az érintettet drogtesztnek vetik alá egy közúti ellenőrzés során.
A pszichoaktív hatóanyagú gyógyszerek képesek befolyásolni az ember elméjét, érzelmeit és viselkedését is, sőt függőséget is kialakíthatnak, ha az érintett hosszú időn át, megfelelő szakorvosi javallat nélkül szedi őket. Ezen gyógyszerek egy másik „mellékhatása“ lehet ugyanakkor az is, hogy a közlekedési rendőrök által alkalmazott, kábítószer kimutatására alkalmas gyorsteszten pozitív eredményt hozhatnak.
Ezzel kapcsolatban Costescu Mihnea igazságügyi orvosszakértő a digi24-nek elmondta, hogy amennyiben a drogteszten valamilyen pszichotrop hatóanyagot tartalmazó gyógyszer pozitív eredményt hoz, a sofőrtől biológiai mintát vesznek, melyből aztán laborvizsgálattal egyértelműen kimutatható, hogy pontosan mit, mikor és mennyit fogyasztott az érintett. Ha a hatóanyag szintje alacsony vagy akár már ki sem mutatható, akkor könnyedén lehet, hogy egy gyógyszeres kezelés során szervezetbe jutott szerről van szó.
Costescu ugyanakkor kiemelte, hogy ha az elvégzett laborvizsgálat hatóanyagok egész sorát mutatja ki, akkor az sokkal inkább arra enged következtetni, hogy nem egy normál gyógyszerhasználat áll a háttérben, hanem a szerek „más forrásból“ kerültek a szervezetbe. Az igazságügyi orvosszakértők munkája azonban nem ér itt véget, hiszen különböző tényezőket mérlegelve azt is el kell dönteniük, a kimutatott hatóanyag befolyásolhatta-e hátrányosan a sofőr vezetési képességeit.
A Hivatalos Közlönyben is megjelent listán az alábbi gyógyszerek szerepelnek: Dolnava, Spravato, Fentanil, Lunaldin, Pecfent, Tabfyl, Calypsol, Ketamina, Lisdexamfetamina, Lefisyo, Metadon, Metadona, Methasan, Misyo, Sintalgon, Concerta, Morfin, Sevredol, Vendal Retard, Dropizol, Oxicodona, Oxidolor, Mialgin, Remifentanil Kabi, Sofentil, Dolten, Alprazolam, Frontin, Praxolez, Xanax, Bromazepam, Sixmo, Suboxone, Zubsolv, Frisium, Rivotril, Kodein-foszfát, Brufen Plus, Paradoren, Ultracod, Extraveral, DHC Continus, Diazepam, Fenobarbital, Luminal, Victan, Anxiar, Temelor, Medazepam, Nitrazepam, Edluar, Stilnox, Zadobra, Zolpidem, Zolsana, Tramadol, Mabron, Mabron Retard, Tramacalm, Tramag, Tramal Retard, Skudexa, Doreta, Tramadol/Paracetamol, Zeldiar, Gerodom, Imovane, Sonlax. Olyan gyógyszerekről van tehát elsősorban szó, melyeket epilepszia, küpönféle fóbiák, stressz, szorongás, depresszió, pánikrohamok és alkoholfüggőség esetében írnak fel az orvosok.
A digi24-nek nyilatkozó szakértők egyetértettek abban, hogy az egészségünket érintő kérdésekben nem az alapján kell dönteni, hogy az adott gyógyszert kimutatja-e vagy sem a rendőrségi gyorsteszt, hanem hogy mit ajánl számunkra az orvosunk.
A kormány egyébként még júliusban, egy sürgősségi rendelet révén módosította a közúti biztonságra vonatkozó szabályozást: amennyiben a pozitív gyorsteszt nyomán elvégzett laborvizsgálatok eredménye nem érkezik meg 72 órán belül, úgy a sofőrök visszakapják a gyorsteszt alapján felfüggesztett vezetői engedélyt.