Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Hol jobb ha gyorshajtásért megbüntetnek Romániában, Magyarországon, Ausztriában vagy Németországban? Minikörkép.

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
December. 28. 2022. Szerda 09:55
Hol jobb ha gyorshajtásért megbüntetnek Romániában, Magyarországon, Ausztriában vagy Németországban? Minikörkép.

Valljuk be őszintén, nincs olyan sofőr, aki legalább egyszer ne lépett volna rá kicsit jobban a gázra, s ne ment volna a megengedettnél gyorsabban. Egy népszerű útvonalat választva körülnéztünk, hogy ezen közlekedési kihágásért hol mennyire büntetnek meg.


Általános az európai országokban, hogy a lakott területeken belül a megengedett sebesség 50 km/h, ha másként nem rendelkezik a kihelyezett közlekedési tábla. A lakott terülteken kívüli pedig többnyire 90 km/h lehet menni. Az autópályákon viszont változik a helyzet. Van, ahol 130km/h, s van ahol viszont nincs sebességkorlát, közismerten ilyen például Németország.
Miközben az átlagkereset mind nyugatabbra haladva emelkedik, érdekes következtetést vonhattunk le a közlekedési büntetések szintjét figyelve. Romániában keresnek ugyan a legkevesebbet a négy felsorolt ország közül, ezzel ellentétben a gyorshajtásért kiszabható pénzbírságok mértéke egyáltalán nem marad el, s a minimum fizetendő büntetés a németországival egyezik meg, s mindenképp magasabb mint Ausztriában vagy Magyarországon.


Románia: akár egy átlag fizetésnyi büntetést is kaphat valaki
Romániában büntetőpontok vannak, s ennek értéke szabja meg a pénzbírság nagyságát. Minden vétségnek megvan a büntetőpont értéke, emellett persze a vezetői engedélye felfüggesztését is megkísérti valaki, aki súlyosan áthágja a közlekedési szabályokat. Egy büntetőpont értéke jelenleg 145 lej, amelyet még tavaly év végén fagyasztottak be erre az értékre, hiszen annak a minimálbér (ami jelenleg 2550 lej) 10 százalékának kellene lennie eredetileg.
Lakott területen belül kicsit - akár 10 km/h-val - gyorsabban haladva a megengedettnél már két pontnyi, azaz 290 lejes (BNR árfolyamon átszámítva ez 58,9 eurót jelent) pénzbírságot is bezsebelhetünk. Ha egy kicsit jobban rálépünk a gázra, s 30 km/h-nál gyorsabban haladunk a megengedettnél, az összeg 725 lej. S minden 10 km/h-plusz gyorsaság emeli ennek értékét. Arról nem is beszélve, ha dupla annyival megy valaki, mint a megengedett, akkor 2305 vagy 2900 lej büntetést kockáztat, s ráadásnak 90 napra felfüggesztik a vezetői engedélyét. A 2900 lej (azaz 589 euró) a maximális büntetés, amelyet magánszemélyeknek kiszabhatnak. Jogi személyeknek ez az összeg 14 500 lej, amely 100 büntetőpontot jelent.

 

Magyarország: büntetési sávok vannak
Nagyon érdekes a magyarországi helyzet. Bírságsávok vannak, azaz a pénzbüntetés mértéke nem attól függ, hogy hol, mely típusú közterületen - azaz lakott, lakott területen kívül vagy autópályán - szegi meg az illető, hanem hogy mennyivel. Ha valaki az adott autóútra megszabott sebességkorlátnál - legyen az 50, 90 vagy 130 km/h - mondjuk 18 km/ órával gyorsabban halad - azaz 68, 108 vagy 148 km/h-val -, ugyanannyi büntetést fizet, ha lefülelik. Ez esetben már 30 ezer forintos büntetésre (nemzeti banki árfolyamon átszámítva ez 78 eurót jelent) számítunk. A pénzbírságok 5000 forintnál (12 euró) kezdődnek, s 300 ezernél (730 euró) zárulnak.
A másik érdekesség, hogy a fix radarok csak egy bizonyos sebesség (a fent már említett 18 km/h) túllépése esetén lépnek működésbe. Például egy 70 km/órás sebességhatár mellett a telepített traffipax csak 88 km/h felett lép működésbe, vagyis körülbelül 90-nel kell mennünk ahhoz, hogy „értékes“ fotó készüljön rólunk. Ha a megengedetthez képest 18 km/h-val kevesebbel suhanunk, megúszhatjuk. Persze közlekedési rendőrök a helyszínen ennél kevesebbért is büntethetnek. Nem árt óvatosnak lenni.

 

Ausztria: nincs egységes bírság
Nemrégiben számoltunk be arról, hogy Ausztria igencsak bekeményített, drasztikus lépésre szánta el magát, elkobozzák akár két hétre is azon autóvezetők járművét, akik több mint 60 km/h-val lépik túl a településen belüli megengedett segességet, vagy 70 km/h-val a külterületi sebességhatárt.  De lássuk a többi tételt.
Nincs egységes bírságolási rendszer Ausztriában, tartományonként eltér annak mértéke, s adott esetben az illetékes szervek határozzák meg. Így az alább feltüntetett értékek is csupán irányadók. Viszont, ami egységes, hogy komolyan kell venni a kihelyezett sebességkorlátozó közlekedési táblákat.
Lakott településen kívül, ha valaki 20 km/h-val többel hajt mint a megengedett 30-50 euró közötti bírsággal számolhat. 30 km/h-val nagyobb sebesség 50 eurós bírságot vonhat maga után, ennél többel haladva legkevesebb 150 eurós büntetést fizethetünk. Plusz 50 km/h óra felett pedig nemcsak minimum 300 eurót csengethet le valaki, hanem a vezetői engedélyét is bevonják. Afeletti kihágás esetén pedig a fentebb említett autóelkobzás következik.
Lakott településen belül ennél is szigorúbbak. 20 és 30 km/h többel vezetve még 30-72 euró közötti pénzbírsággal megúszhatja valaki, viszont afeletti száguldozás 150-300 euró bírságot és akár az autóvezetői engedély bevonását eredményezheti.

 

Képünk illusztráció/www.sol.de

 

Németország: figyeljünk a kihelyezett táblákra
Németországban igencsak keményen megbírságolnak, ha valaki nem tartja be a sebességhatárt, akár 800 euró is lehet ez a büntetés. De ez még ne minden, a elkövetett kihágástól függően vezetőstől való eltiltás bűntetőpontok és akár szabadságvesztés is szóba jöhet. Ha pedig valakinek sikerül beleszaladnia egy sebességmérésbe, számos táblázat is akad a neten, amivel kiszámolhatja, hogy mennyit kell fizessen.
Akárcsak Ausztriában, a lakott területeken belüli gyorshajtásért keményebben bírságolnak. 10 és 25 km/h túllépés között a pénzbüntetési tétel 58 és 143 euró között mozog. A megengedett sebesség 25 km/h fölötti túllépése esetén pedig nemcsak, hogy 208 eurónál kezdődik a bírság, hanem a kihágástól függően 1-3 hónapra búcsút mondhat az érintett a jogosítványától. Ebben a tételben a legmagasabb pénzbüntetés a 843 euró, amihez persze a jogosítvány felfüggesztése is társul.
Lakott terülteken kívül csak a pénzbírságok mértékei enyhébbek. 48 eurónál kezdődnek, s a legnagyobb, amely a megengedett sebesség 70 km/h-val történő túllépésénél van 738 euró.
Német autópályákon ugyan nincs sebességkorlátozás, csak bizonyos szakaszokon, azonban nem árt figyelni a kihelyezett táblákat, mivel a rendőrök nem viccelnek és ezeket is komolyan veszik. Nem árt figyelmesen vezetni.
 
Biztos megkapjuk a büntetéseket itthon is
Románia is csatlakozott még 2013-ban az EUCARIS (European car and driving license information system) elnevezésű rendszerhez. Ennek lényege, hogy a megállapodásban részt vevő országok egy elektronikus rendszeren keresztül adatokat szolgáltatnak állampolgáraikról, ha azok idegen országban követnek el szabálysértést. Ez bármilyen közlekedési szabálysértés lehet: gyorshajtás, ittas vezetés, piros lámpán történő áthajtás, a biztonsági öv vagy mobilozás vezetés közben. Az adatszolgáltatás a parkolással és az útdíj-fizetéssel kapcsolatos eljárásokra nem vonatkozik.
Ez korábban is lehetséges volt, de a megállapodás óta egyszerűbbé és gyorsabbá vált, így biztosan és hamarabb megkapjuk a csekket és a saját nyelvünkön írt kísérőlevelet. A szabálysértő autósokkal szemben az adott ország jogszabályai érvényesek, azaz ha Ausztriában szabálytalankodunk, akkor az osztrák jog szerint fognak eljárni.