Javában zajlik Szatmárnémetiben a tömbházlakások hőszigetelési munkálatai. Mutatjuk mennyibe is kerül ez egy lakónak


Több száz család életén és költségvetésén segítenek a tömbházlakások külső hőszigetelésével. Szatmárnémetiben jelenleg 150 tömbházlakás hőszigetelési munkálatai zajlanak, tájékoztatott erről a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal.
A tömbházlakások hőszigetelésével javítani lehet az otthonok hőkomfortját, csökkenthető az energiafogyasztást és egyben az ezzel járó számlák költségei is kisebbek lesznek. Ezen lakások energiahatékonyásának növelés EU-s normatíva, s megadott léptékben kell haladni vele.
Nemrégiben fejezték be Szatmárnémeti új központjának lévő, egyik legrégebbi, még az 1970-es években épült tömbházának a hőszigetelését is. S rövidesen a mellette lévő tömbház hőszigetelése következik.
A munkálatok során nemcsak a külső homlokzatot látták el szigetelő réteggel, hanem az üveges részeket is cserélték, az erkélyeket is termopán nyílászárókkal látták el, a tetőszerkezetet is megfelelőre cserélték.
Mennyibe kerül a hőszigetelés egy családnak
Egy tömbház felújítása óriási költséget jelent, több millióra is rúghat, függően az épület méretétől, másfél-két millió lej körüli összegre becsülhető egy ilyen beruházás. Ez még akkor is óriási kiadás jelent, ha a tömbházakban több család kell ezt összeadja, önerőből nem is tudnák megvalósítani.
A munkálatok finanszírozása az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében, vissza nem térítendő forrásból történik, amelyre pályázniuk kellett a tömbházak lakóközösségi társulásainak.
Azonban még így is jelentős összegre rúgott a lakók önrésze. A programban az elszámolható költségek nagy százalékát, több mint felét az EU, 9 százalékát az állam, 25 százalékát pedig a lakók biztosították. Egy-egy tömbház esetében a lakók erre már jó időben elkezdték összegyűjteni a pénzösszeget. Példaként említve a fenti tízemeletes tömbházlakás háromszobás apartmanjában lakónak 2400 lejt, a kétszobásba lakóknak pedig 1500 lejt kellett fizetnie a szigetelésbe.
A tömbházak hőszigetelése nem új keletű, azonban az elmúlt évek során jelentős minőségi javulás tapasztalható ezen a téren. Évekkel ezelőtti követelményeknek megfelelően akkor még 5 centiméteres polisztirén szigetelőanyagokkal történtek a kivitelezések. Most azonban már jóval vastagabb, és hatékonyabb 15-20 cm-es vastagságú szigetelő anyagokat használnak.