Külföldi nyaralás gyerekekkel? Már azelőtt véget érhet, hogy elkezdődött volna


Külföldi nyaralásra készül a család? Akkor nem csak arra érdemes odafigyelni, hogy a bőröndbe kellő mennyiségű naptej kerüljön, hanem arra is, hogy a kiskorú határátlépéséhez szükséges feltételek teljesüljenek, azaz legyen kéznél minden szükséges irat, ellenkező esetben ugyanis még azelőtt véget ér az üdülés, hogy elkezdődhetett volna.
Ez pedig nem is olyan ritka eset, mint elsőre gondolnánk: május 19. és június 19. között a határrendészek megközelítőleg 430 kiskorú román állampolgár külföldi útját voltak kénytelenek idő előtt berekeszteni, ugyanis szüleik/kísérőik nem rendelkeztek mindazokkal a dokumentumokkal, melyek a kiskorú határátlépéséhez szükségesek, az év kezdete óta pedig már mintegy 1800 gyerek találta magát ebben a kellemetlen helyzetben.
A 248/2005-ös törvény értelmében a román állampolgárságú kiskorúaknak a határátlépéshez először is egy érvényes úti okmányra van szükségük: ez lehet egy útlevél vagy 14 évnél idősebbek esetében a személyazonossági igazolvány, viszont jó tudni, hogy a születési anyakönyvi kivonat nem számít úti okmánynak. Nem elég azonban, ha a gyerek rendelkezik a kért dokumentummal, felnőtt kísérőre is szüksége van: ez lehet egy vagy minkét szülő, de akár egy, a szülők által megbízott másik felnőtt is. Az utazás tehát az alábbi módokon valósulhat meg:
- Ha mindkét szülő vele utazik – ilyen esetben az úti okmányon túl semmilyen kiegészítő dokumentumra nincs szükség;
- Ha a gyereket csak a szülőpáros egyik tagja kíséri, akkor kötelezően fel kell mutatnia egy közjegyző által hitelesített beleegyező nyilatkozatot a másik féltől is. A nyilatkozat formanyomtatványát ide kattintva lehet letölteni. Az elvált szülők esetében is szükség van e dokumentumra, illetve csatolni kell mellé a végleges bírósági végzést is.
Ritkább esetben az is előfordul, hogy egy szülő egy bírósági döntés nyomán nem gyakorolhatja szülői jogait, ilyenkor természetesen beleegyező nyilatkozatra sincs tőle szükség. Illetve ugyanezen kategóriába tartoznak azok az esetek is, amikor az egyik szülő már elhunyt: ezt egy halotti anyakönyvi kivonattal, egy, az elhalálozás tényét igazoló bírósági határozattal vagy egy külföldi nagykövetségről küldött hivatalos értesítővel is lehet igazolni. - Amennyiben a kiskorút törvényes képviselője, gyámja vinné át a határon, neki is fel kell mutatnia az erről szóló jogerős bírósági határozatot.
- Ha a kiskorú nem a szüleivel, hanem egy felnőtt kísérővel szeretné elhagyni az országot, akkor szintén szükség van a beleegyező nyilatkozatra, illetve egy érvényes erkölcsi bizonyítványra is.
Abban az esetben azonban, ha a román állampolgárságú kiskorú külföldi lakhellyel vagy oda szóló ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkezik, már nincs szükség közjegyző által hitelesített szülői vagy gyámi nyilatkozatra az illető országba való visszatéréshez. Külön esetet képeznek továbbá azok az esetek is, amikor a kiskorú külföldi gyógykezelésre, tanulmányi útra vagy valamilyen versenyre indul. Ezen specifikus esetekről ide kattintva lehet tájékozódni, de a tájékoztatást tulajdonképpen érdemes mindenkinek átfutni, hiszen így jó eséllyel elkerülhető, hogy az egyenruhások a hiányos okmányok miatt épp az országhatárról fordítsák vissza a családot.
Határátkelés magyar okmánnyal?
Tekintettel arra, hogy a román-magyar kettős állampolgársággal rendelkező szülők előszeretettel igényelnek a román helyett inkább magyar útlevelet a gyerekeknek, joggal merül fel a kérdés, hogy milyen utazási feltétek mellett hagyhatja el a gyermek az országot, ha a szomszédos ország által kiállított úti okmány mutatja fel.
A szatmári határrendészet szóvivője, Oana Pîrcălab megkeresésünkre elmondta, a 248-as törvényben megfogalmazott utazási feltételek csak a román állampolgárságú kiskorúak esetében alkalmazandóak, tehát amennyiben egy gyerek a magyar hatóságok által kiállított útlevelet/személyit használva kelne át a határon, úgy rá magyar állampolgárként tekintenek, s átkelése is ennek megfelelően fog történni, függetlenül attól, hogy tulajdonképpeni lakcíme hová szól. Magyarán szólva a fentebb említett paksamétára ebben az esetben nincs szükség.