Munkacsoport alakult a szatmári mérnökképzés fellendítése érdekében


„A Kolozsvári Műszaki Egyetem szatmári kirendeltségének jövője – Kulcsfontosságú faktor a szatmári ipar fejlődésében” – ezzel a címmel tartott sajtótájékoztatót az a frissen alakult munkacsoport, melynek egyik legfőbb célja, hogy vonzóbbá tegye a szatmári kirendeltség oktatási kínálatát a helyi fiatalok körében, ezzel arra sarkallva őket, hogy itt, helyben szerezzenek mérnöki diplomát és jól felkészült szakemberként segítsék a helyi ipar fejlődését.
A sajtótájékoztatón elsőként Markos Tibor, az Északnyugati Német – Román Gazdasági Egyesület (DRW) és a Kisiparisok Kamarája Egyesület alelnöke, a Technosam Kft. vezérigazgatója üdvözölte a média képviselőit. Mint elmondta, a munkacsoport létrehozásáról a műszaki egyetem rektorának legutóbbi szatmári látogatása során döntöttek, céljuk pedig, hogy összefogják azokat a szereplőket, akik elősegíthetik, hogy minél több szatmári fiatal döntsön a felsőfokú tanulmányainak helyben történő folytatása mellett, melynek köszönhetően aztán az egyetem padjaiból kikerülő, jól képzett mérnökök a helyi cégeknél építhetnek karriert és járulhatnak hozzá a szatmári ipar fellendítéséhez.
Az ezentúl havi rendszerességgel összeülő munkacsoportban képviselteti magát maga a Kolozsvári Műszaki Egyetem, illetve az intézmény szatmári kirendeltségének vezetése, a prefektusi hivatal, a Szatmár Megyei Tanács, a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, a tanfelügyelőség, a DRW, a Kisiparosok Kamarája, a kereskedelmi- és iparkamara, valamint a szatmári hallgatók szervezete is.
Markos elmondta, a szatmári gazdaság csak akkor tud fejlődni, ha fejlődik az ipar is, az ipar fejlődéséhez pedig mérnökökre van szükség, épp ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a műszaki egyetem szatmári kirendeltsége vonzó opció legyen a fiatalok számára, illetve hogy Nagyváradhoz vagy Nagybányához hasonlóan városunk is egyetemi központ legyen, sőt az is a tervek között szerepel, hogy 4-5 év múlva, a felek összefogásával egy minikampusz várja itt a leendő hallgatókat.
Markos Tibor után Radu Roca prefektus vette át a szót, aki nyilatkozatában egy olyan konkrét intézkedéseket tartalmazó akcióterv szükségességét hangsúlyozta, mely által valóban támogatni lehet a leendő végzősöket. Mint elmondta, a munkacsoport minden tagjának tennie kell azért, hogy a műszaki egyetem szatmári kirendeltségének oktatási ajánlata minden Szatmár megyei középiskolába eljusson, ezzel biztosítva a diákoknak a lehetőséget, hogy felsőfokú tanulmányaikat itthon folytathassák. „Csak együttműködés által érhetünk el eredményeket” – nyomatékosította a kormánymegbízott.
A prefektus után Pataki Csaba szólt a résztvevőkhöz. A megyei tanács elnöke a Németországban látott gyakorlat alapján arra bíztatta az egyetem képviselőit, hogy az iskolákkal és cégekkel karöltve, minél fiatalabb korban, akár már 9. osztályban ismertessék meg a gyerekeket a szatmári kirendeltség oktatási kínálatával, hiszen mire 12. osztályosok lesznek, a legtöbbek már pontosan tudják, hol és melyik egyetemen folytatnák felsőfokú tanulmányaikat. Pataki hozzátette, a Szatmárnémeti 150 kilométeres körzetében zajló, több milliárd eurós beruházásokat elnézve hamarosan a cégek kapkodni fognak a jó szakemberek után, épp ezért arra van szükség, hogy a szatmári fiataloknak megteremtsük a lehetőséget, hogy itthon tanuljanak, majd itt, a szülővárosukban építsenek maguknak karriert ahelyett, hogy más városokban kamatoztatnák a megszerzett tudást. Ez azonban csak akkor lehetséges, ha minden, befolyással bíró szereplő időben összefog.
Hasonló gondolatokat fogalmazott meg a helyi önkormányzat képviseletében Adelin Ghiarfas alpolgármester is, aki elmondta, hogy a szatmári ipar és gazdaság fejlődéséhez arra van szükség, hogy a jól képzett szakemberek itthon maradjanak, Szatmárnémetiben. A városháza a maga részéről ennek érdekében folyamatosan fejleszti az infrastruktúrát, jelenleg pl. az ipari park bővítésén dolgoznak, mi több a megvalósíthatósági tanulmány elkészítése már az utolsó métereken jár. A városháza bízik benne, hogy ez által, illetve a magyarországi M3-as autópályára történő csatlakozás révén Szatmárnémeti ipari csomóponttá válhat a régióban.
Iuliu Cadar, a DRW elnöke, a Draxlmaier vezérigazgatója az előtte szólók által elmondottakat azzal egészítette ki, hogy a műszaki egyetem oktatási kínálata tökéletesen összecseng mindazoknak a multinacionális vállalatoknak az igényeivel, amelyek Szatmárnémetiben is jelen vannak és komplex gyártási folyamatokra rendeződtek be. A fiatalok bevonzása érdekében a Draxlmaier részt vesz a középiskolások duális képzésében, illetve ösztöndíjakat biztosít számos tanulónak, és ugyanezt megtennék a hallgatókkal is, viszont erre jelenleg nincs törvényi keret. Ennek ellenére a hallgatók is előtt is nyitva áll a cég kapuja: az egyetemisták az évente szervezett gyárlátogatáson túl dönthetnek akár úgy is, hogy a Draxlmaiernél töltik le a gyakorlati időt, azt pedig mondanunk sem kell, hogy a tanulmányok elvégzése után örömmel fogadják a tehetséges mérnököket is.
Az esemény második felében Daniel Moga igazgató és kollégái ismertették a szatmári kirendeltség oktatási ajánlatát, majd körbevezették a résztvevőket az épületben, bemutatva egy nemrégiben átadott labort és egy korszerű berendezésekkel felszerelt osztálytermet is.
A szatmári kirendeltségen egyébként jelenleg 176 hallgató tanul, ebből 160-an tandíjmentes, 16-an pedig tandíjas helyen, 38-an pedig ösztöndíjat is kapnak.