Összesítették, hány sofőrjelöltnek sikerült elsőre a vizsga. Az országos átlag felett a Szatmár megyei teljesítmény


A gépjármű-bejegyzési és jogosítvány-kibocsátó főigazgatóság (DGPCI) közzétette azon összesítését, melyből kiderül, hogy az adott évben hány sofőrjelölt vizsgázott, és közülük hánynak sikerült elsőre megugrania a lécet. Amellett, hogy közlik a megyékre lebontott adatokat, a főigazgatóság autós iskolákra és magánvállalkozóként dolgozó oktatókra vonatkozóan is ismerteti az adatokat.
A DGPCI adatai szerint 2024. január 1. és december 31. között Romániában 391.628 sofőrjelölt vizsgázott, ebből 135.488-nak sikerült elsőre megszereznie a jogosítványt, azaz a sikerességi arány 34,60 százalék volt. Fontos azonban kiemelni, hogy a vizsgázók számába csak azok tartoznak bele, akik első alkalommal tették le sikeresen az elméleti vizsgát, majd első ízben jelentek meg a gyakorlati próbán — függetlenül attól, hogy átmentek-e vagy sem. Magyarán szólva, kizárólag az első vizsgapróbálkozásokat veszik figyelembe. A többszöri próbálkozásokat azért szűrik ki az összesítésből, hogy az ismételt vizsgák ne torzítsák a statisztikát — gondoljunk csak azokra, akik akár négyszer-ötször, vagy még ennél is többször futnak neki a jogosítványszerzésnek.
A legmagasabb sikerességi aránnyal Fehér megye büszkélkedhet, ahol a diákok 51,57 százaléka elsőre vette az akadályt, viszont Szatmár megye is meghaladta az országos átlagot: megyénkben 6177 sofőrjelölt felelt meg a fentebb említett kritériumoknak, közülük pedig 2419 fő teljesítette elsőre sikeresen az elméleti és a városi vizsgát. Ez azt jelenti, hogy az átmenők arány megyénkben 39,16 százalék.
Ami a szomszédos megyéket illeti, Biharban több mint 10.000 sofőrjelölt került be a statisztikába, viszont ezek közül csupán 3034-nek sikerült botlás nélkül venni az akadályt, így az itt jegyzett sikerességi arány mindössze 28,62 százalék. Szilágy megyében egy fokkal jobb a helyzet: a 4179 tanoncból 1370-en ugrották meg elsőre a lécet, így e megyében a promovabilitás elérte a 32,78 százalékot. Másik szomszédunk, Máramaros megye értéke Biharéhoz közelít: a több mint 8500 vizsgázó közül mindössze 2475-nek sikerült elsőre átmennie, azaz a sikerességi arány itt 28,87 százalék.
Vannak azonban olyan megyék, amelyekben a leendő sofőröknek még csak az egynegyede sem tudta elsőre teljesíteni az elméleti és gyakorlati vizsgát. Ilyen pl. Arad, ahol 23,86 százalékos a sikerességi ráta, vagy Buzau és Iasi, mely megyékben a vizsgált arány alig haladta meg a 24 százalékot.
A teljes, autós iskolákra is lebontott összesítés az ide kattintva elérhető oldalról tölthető le. Ezt az érdeklődőknek már csak azért is érdemes megtekinteni, mert az egyes oktatók és iskolák között is óriási a szórás a sikeresen vizsgázó diákok számát nézve.