Szülői bál a Refiért a Szenczi Molnár Albert évében


Szenczi Molnár Albert (1574-1634) reformátor, zsoltárfordító, a magyar nyelvtanírás meghatározó alakja születésének 450. és halálának 390. évfordulóját éljük. A Szatmárnémeti Református Gimnázium az idei esztendőt az ő emléke ápolására szentelte, melynek utolsó felvonása diákjainak kulturális műsorával felvezetett szülői bál, melyre közel 150 személy jelentkezett. Iskolánk és a szülői egyesület olyan programok és tevékenységek szervezését szorgalmazta ebben az évben, amelyek ápolják Szenczi munkásságát, de ugyanakkor fontosnak tartotta a múltból való táplálkozást, amely közös kulturális események, tanulmányi útak vagy diákvetélkedők szervezésében öltöttek arcot.
A pénteki esemény első részében, melynek a Monte Carlo Rendezvényterem adott otthont, Póti Eduárd iskolaigazgató köszöntötte az egybegyűlteket.
Az iskola igazgatója után nt. Tolnay István, a Nagykárolyi Református Egyházmegye esperese köszöntötte az egybegyűlteket, aki 1Krónika 11. részének 9. és 10. verseit idézte, és továbbította az üzenetet. "Dávid királyságát Isten akaratára építette, de segítségére voltak ebben leghűségesebb vitézei is, akik tanácsolták, segítették mindenben, és ha kellett, együtt harcoltak vele. Mi is Isten harcosai vagyunk: vannak Dávidjaink, akiknek a vezetésére vagyunk bízva, de mi vagyunk a vitéz harcosok. A Szatmárnémeti Református Gimnáziumban is olyan kis harcosok növekednek, akiknek feladata lesz majd továbbvinni a keresztyén református és magyar értékeket. Ezt a folyamatot kell támogatni, segíteni, erre valók ezek az események, mint a mai." Ezt követően átadta az édesapja, id. Tolnay István által létrehozott és éltető franciaországi Töndory Ösztöndíjat és a Nagykárolyi Egyházmegye által felajánlott támogatást.
Ezt követően Kallós Zoltán államtitkár vette át a szót. A keresztyénséget mint fontos küldetést emelte ki, amelynek lángját a mai egyházi iskolák őrzik, amelyek több mint harminc évvel ezelőtt egészen lentről kezdték építeni oktatási intézményeiket, és ma is bizonyjtják, hogy érdemes volt akkor is és ma is kűzdeni.
Nt.Varga Szilárd iskolalekész imádsága után iskolánk diákjainak műsora következett, akik a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával az ősz folyamán a Bel Canto kamarakórus tagjaival dél-erdélyi szórványgyülekezetekben szolgáltak, és vitték megerősítésképpen az istentiszteletekre Szenczi zsoltárait és magyar népünk táncait, amelyeket az eseményen újból előadtak. A csapatot Higyed Gyöngyi tanárnő készítette fel. Mindezek után hajnalig tartó táncmulatság következett, melyhez a talpalávalót a Trió Zenekar Szatmárnémeti biztosította, fergetes hangulatot teremtve. A felajánlott adományokból - melynek összege közel 70.000 Ron - iskolánk felújított könyvtár bútorzatának elkészítésére fordítja a szülői bizottság.