Új áttörés a látás helyreállításában: kifejlesztettek egy gyógyszert, amely visszafordíthatja a vakságot


A KAIST nevű koreai tudományos intézet kutatói egy olyan gyógyszert fejlesztettek ki, amely képes visszaállítani a látást a sérült retinák regenerálásával.
A látás az egyik legfontosabb érzékszervünk, de világszerte több mint 300 millió ember szenved retinális betegségektől, amelyek látásvesztéshez vezethetnek. Bár eddig nem létezett olyan kezelés, amely a már elveszett látást visszaállította volna, most a KAIST kutatóinak sikerült előrelépniük ezen a területen – számolt be róla a SciTechDaily tudományos portálra hivatkozva a hirado.hu.
Mint írták, a KAIST még március 30-án jelentette be, hogy Jin Woo Kim professzor vezetésével sikerült olyan kezelést kifejleszteniük, amely regenerálja a retina idegeit. A kutatás során a PROX1 (prospero homeobox 1) fehérjét blokkolták, amely gátolja a retina regenerációját.
Az egereken már sikeresen tesztelt módszer látásjavulást eredményezett, és a hatások több mint hat hónapig tartottak.
A kutatók felfedezték, hogy a PROX1 fehérje gátolja a regenerációs folyamatokat az emlősök retinájában. A fehérje felhalmozódik a sérült retina sejtjeiben, de a halakban, amelyek képesek regenerálni a retinát, nem található meg. Ezért a kutatók olyan módszert dolgoztak ki, amely eltávolítja a PROX1-et a sejtekből, így lehetővé téve a regenerációt.
A Celliaz Inc. biotechnológiai cég most dolgozik azon, hogy a gyógyszert alkalmazzák a különböző degeneratív retinális betegségeknél, amelyekre eddig nem volt hatékony kezelés.
A klinikai vizsgálatok elindítását 2028-ra tervezik.
A kutatás a Koreai Nemzeti Kutatási Alap és a Koreai Gyógyszerfejlesztési Alapítvány támogatásával zajlott – jegyezte meg a tudományos portál.